Śmierdzące gazy i wzdęcia u psa to problem, z którym boryka się wielu opiekunów domowych czworonogów. Jednak sam pies również odczuwa ogromny dyskomfort związany z nadmiernymi gazami! Co mogą oznaczać bąki u psa i jak im zaradzić?
W jelitach psa zawsze znajduje się niewielka ilość gazów - jest to całkowicie normalne. Są one produktem ubocznym trawienia, mogą być też produkowane przez liczne bakterie naturalnie zamieszkujące przewód pokarmowy psa i rozkładające część niestrawionego pokarmu. Powietrze może trafić także do psiego żołądka podczas picia wody lub jedzenia. Gazy te usuwane są w postaci bąków w ciągu całego dnia - nie tylko podczas robienia kupy, ale także podczas aktywności fizycznej, która pobudza perystaltykę jelit lub przez sen, gdy rozluźniają się mięśnie. U zdrowego psa bąki są sporadyczne i nie posiadają intensywnego zapachu, choć czasem mogą śmierdzieć.
Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy dochodzi do wzdęć, czyli nadmiernego gromadzenia się gazów w jelitach. Zwierzak zaczyna wtedy puszczać bardzo śmierdzące bąki, czyli gazy zawierające siarkę, może mieć także twardy brzuch i zachowywać się niespokojnie ze względu na odczuwany dyskomfort. Taka sytuacja nie jest naturalna i zawsze będzie wymagać odpowiedniego działania ze strony opiekuna!
Najbardziej odczuwalnym przez opiekuna objawem wzdęć u psa jest puszczanie przez zwierzaka bąków o intensywnym zapachu. Mogą im towarzyszyć także:
Trzeba pamiętać, że wzdęcia i gazy to problem nie tylko dla otoczenia psa - cierpi również sam zwierzak, który podobnie jak człowiek odczuwa w tej sytuacji ból i ucisk w jelitach. Gromadzenie się gazów może być zarówno skutkiem, jak i przyczyną wielu problemów zdrowotnych, a zignorowanie ich może mieć poważne konsekwencje...
Wśród przyczyn, dla których pies puszcza śmierdzące bąki, znajduje się przede wszystkim niewłaściwe żywienie. Ponadto nadmierne gazy mogą być oznaką mniej lub bardziej poważnych problemów ze strony układu pokarmowego psa i zaburzeń składu flory bakteryjnej jelit.
Jeśli pies cierpi z powodu gazów, należy przyjrzeć się jego diecie. Do żywieniowych przyczyn częstego puszczania bąków należą:
Ciągłe puszczanie bąków i głośne burczenie w brzuchu może być też spowodowane złym dobraniem karmy do potrzeb czworonoga. Gazy mogą być symptomem nietolerancji i alergii pokarmowej - przypadłości, które wymagać będą wyeliminowania z diety psa produktów powodujących uczulenie i niestrawność.
Wśród dolegliwości powodujących nadmierne gromadzenie się gazów jelitowych wymienić można:
W takich przypadkach pies może mieć także inne objawy - przykładowo cierpieć na biegunkę, często wymiotować, mlaskać po jedzeniu czy chudnąć. Podejrzenie choroby będzie wskazaniem do jak najszybszej wizyty u lekarza weterynarii i wykonania zwierzakowi dokładnych badań.
Śmierdzące bąki u psa mogą wynikać z nieprawidłowego składu mikroflory zamieszkującej jelito grube czworonoga. W niektórych wypadkach dojść może także do przerostu flory bakteryjnej i rozprzestrzenienia się jej w jelicie cienkim, które u zdrowego psa powinno być jałowe.
Zwierzakowi mającemu skłonność do puszczania strasznych bąków należy zapewnić odpowiednią dawkę aktywności na świeżym powietrzu - zabawa i ruch ułatwią przemieszczanie się gazów w jelitach, co może złagodzić objawy wzdęć. Czworonóg może też odczuć sporą ulgę po delikatnym głaskaniu po brzuchu. Niewskazane jest natomiast podawanie psu jakichkolwiek leków bez wyraźnego wskazania specjalisty!
Jeśli pies cierpi na gazy, konieczna może być zmiana podawanej mu diety na bardziej lekkostrawną i hipoalergiczną. Opiekun powinien też całkowicie zrezygnować z podawania psu dodatkowych przekąsek lub resztek ze stołu i uniemożliwić pupilowi posilanie się podczas spacerów. Psu puszczającemu bąki warto także podawać probiotyki i prebiotyki dedykowane domowym czworonogom - taka suplementacja pozwoli na wzrost prawidłowej flory bakteryjnej w jelitach psa i zapobiegnie nadmiernej fermentacji pokarmu.
Odpowiedni dobór karmy dla psa i przestrzeganie diety w większości przypadków całkowicie eliminuje problem wzdęć u czworonoga. Dobrym wyborem może być hipoalergiczna, lekkostrawna karma EUPHORIA dla psów dorosłych i szczeniaków.
W składzie karmy EUPHORIA znalazł się szereg składników wspierających prawidłową pracę układu pokarmowego i zmniejszających ryzyko alergii:
Wysokiej jakości karmy EUPHORIA są wolne od alergenów i nie zawierają sztucznych barwników, konserwantów ani polepszaczy smaku, dlatego doskonale sprawdzają się w żywieniu psów o wrażliwych żołądkach i cierpiących na alergie pokarmowe. Stanowią też doskonałe źródło niezbędnych psu aminokwasów, zdrowych kwasów tłuszczowych i antyoksydantów.
Wzdęcia utrzymujące się po zmianie diety i probiotykach, biegunka, zaparcia, obecność krwi w kale, wymioty, popiskiwanie, brak apetytu - to tylko niektóre wskazania do skonsultowania się z lekarzem weterynarii. Szybkie wykonanie psu badań, rozpoznanie przyczyny, dla której pies ma gazy i wdrożenie odpowiedniego leczenia może uchronić czworonoga przed poważną chorobą i niebezpiecznymi powikłaniami.
Podczas wizyty lekarz weterynarii obejrzy psa, obmaca i osłucha jego brzuch, zmierzy zwierzakowi temperaturę i szczegółowo wypyta opiekuna o dietę jego pupila. Na tej podstawie może zlecić wykonanie psu badań krwi i kału, a czasem także badanie USG jamy brzusznej. Leczenie problemu powodującego gazy może obejmować podawanie psu enzymów trawiennych, tabletek na odrobaczanie, leków pobudzających perystaltykę jelit czy antybiotyków zwalczających nadmiar bakterii jelitowych. Specjalista może też zalecić wprowadzenie psu specjalistycznej diety weterynaryjnej.
Autor: Aleksandra Prochocka