img_2.png

Karma dla psów o białej sierści. Jak wybrać karmę dla białego psa?

Opiekunowie psów o białej sierści często zastanawiają się, czym powinni karmić swojego białego pupila. Czy dieta może mieć wpływ na brązowienie sierści i tworzenie się zacieków pod oczami u białych psów? Sprawdź, co wpływa na barwę sierści u psa i jaka karma dla białego psa będzie najlepsza!

Co wpływa na kolor sierści u białych psów?

Umaszczenie psa warunkowane jest przede wszystkim przez geny, jakie czworonóg otrzymał od swoich rodziców. Psy takich ras, jak maltańczyk, samojed, owczarek podhalański, biały owczarek szwajcarski czy west highland white terrier według wzorca zawsze będą miały białe umaszczenie - zostało to utrwalone na drodze selekcji podczas tworzenia ras. Niestety nie oznacza to, że psy z białą sierścią zawsze będą jednolicie śnieżnobiałe...

Kolor włosa u psa z białą sierścią w pewnym stopniu zależy także od innych czynników. Co jeszcze wpływa na barwę sierści psa?

  1. Stan zdrowia - przykładowo problemy z oczami mogą powodować powstawanie brudnych zacieków wokół oczu.
  2. Tryb życia psa - częsty kontakt z wilgocią może prowadzić do rozwoju grzybicy skóry, która zabarwi sierść psa na rdzawy kolor.
  3. Pielęgnacja - stosowanie nieodpowiednich kosmetyków może przyczynić się do powstawania zażółceń.
  4. Rodzaj diety - źle dobrana karma może powodować niedobory pokarmowe i alergie, które osłabią skórę psiaka, doprowadzą do grzybicy i brązowych przebarwień. Nieprawdą jest natomiast, że niektóre pokarmy, takie jak marchewka, mogą zmieniać kolor sierści psa. Dieta zawierająca skrajnie duże ilości marchewki może jedynie wpłynąć na odcień skóry psa, natomiast barwnik nie przechodzi do włosa.
  5. Środowisko życia - sierść białego psa może żółknąć, jeśli zwierzak będzie często przebywał na słońcu.

Warto także pamiętać, że nawet psy białych ras mogą mieć różny odcień sierści. Wzorce ras często dopuszczają obecność żółtego nalotu lub bardziej kremowe tony i jeśli wynikają one z genów zwierzaka, opiekun nie będzie w stanie tego zmienić ani żywieniem, ani pielęgnacją. Natomiast pozostałe przyczyny przebarwień można wyeliminować miedzy innymi poprzez podawanie psu odpowiedniej karmy i stosowanie właściwych zabiegów pielęgnacyjnych.

Co powinna zawierać karma dla psów o białej sierści?

Potrzeby żywieniowe psów z białym włosem nie różnią się od potrzeb innych domowych czworonogów. Karmy dla psów z białą sierścią muszą być przede wszystkim zbilansowane i dostosowane do wieku, wielkości, stanu zdrowia i poziomu aktywności zwierzaka - w przeciwnym wypadku mogą wywołać niedobory pokarmowe i różne problemy zdrowotne. Jednak opiekun podczas wyboru karmy dla swojego białego psa powinien zwrócić uwagę także na kilka dodatkowych cech produktu.

Zarówno sucha, jak i mokra karma dla białego psa powinna zawierać odpowiednią ilość białka pochodzenia zwierzęcego w dobrze przyswajalnej formie. Jest ono źródłem aminokwasów niezbędnych nie tylko do utrzymania masy mięśniowej i prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale także do utrzymania odpowiedniej kondycji okrywy włosowej i zdrowia skóry. W składzie karmy dla psa powinny znaleźć się także dodatki pozytywnie wpływające na sierść, czyli olej z łososia stanowiący źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, a także cynk, miedź, biotyna i witaminy z grupy B.

W przypadku psów z nietolerancją pokarmową lub alergią objawiającą się problemami skórnymi i zaciekami wokół oczu, dobrym wyborem będzie hipoalergiczna, monobiałkowa karma wysokiej jakości, wolna od kurczaka, glutenu, zbóż, sztucznych barwników i konserwantów. Takie składniki mogą osłabiać skórę psa i sprawiać, że staje się ona bardziej podatna na infekcje grzybicze prowadzące do powstawania brązowych zacieków. Hipoalergiczne karmy są szczególnie polecane dla białych psów małych ras, które oprócz alergii pokarmowych cierpią także często na nawracające problemy trawienne.

Jaka karma dla białego psa będzie najlepsza?

Wśród najlepszych karm dla białych psów znajdują się bezzbożowe, monobiałkowe karmy suche EUPHORIA Grain Free. Receptury karm zostały stworzone z myślą o psach z wrażliwym układem pokarmowym i skłonnością do alergii, dlatego w ich składzie znajdują się wyłącznie najwyższej jakości składniki wolne od alergenów. Formuły suchych karm dla psów dorosłych i szczeniąt bazują na hipoalergicznych rybach i zawierają szereg dodatków wspierających zdrowie skóry i prawidłowe trawienie. Wysoka zawartość białka pochodzenia zwierzęcego stanowi doskonały budulec dla sierści, a zrównoważona ilość tłuszczu zapewnia psu energię bez ryzyka nadwagi.

BIOFEED Sp. z o.o.
Rajkowy, ul. Jesionowa 28
83–130 Pelplin
Obserwuj nas
Polityka prywatności